Jakie prawa ma twórca po wniesieniu aportu do spółki?
Gdy aport w formie autorskich praw majątkowych do spółki wniósł tylko jeden ze wspólników, a udziałowców jest kilku, twórca-wspólnik może domagać się zmiany zasad wykorzystania tych praw i zwiększenia jego udziału w zyskach.
W niesienie autorskich praw majątkowych do spółki jako wkładu niepieniężnego (aportu) to rozwiązanie coraz powszechniej stosowane w obrocie gospodarczym. Szczególnie wykorzystywane jest przez rozwijające się startupy, których początkiem było opracowanie jakiegoś utworu, będącego podstawą prowadzonego biznesu. Ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej jako: „PrAut”) przewiduje dla twórców szereg uprawnień związanych z przejściem autorskich praw majątkowych. Uprawnienia te mogą być wykorzystywane przez twórcę-wspólnika celem ingerencji w działania spółki lub w jej strukturę. Funkcjonowanie zatem w spółce, w której część majątku stanowią wniesione autorskie prawa majątkowe, wymaga przygotowania się na ryzyko związane z realizacją swoich praw przez twórcę utworu stanowiącego aport do spółki.
Zmiana wynagrodzenia
Zgodnie z art. 44 PrAut w razie rażącej dysproporcji między wynagrodzeniem twórcy a korzyściami nabywcy autorskich praw majątkowych, twórca może żądać stosownego podwyższenia wynagrodzenia przez sąd. Wniesienie do spółki autorskich praw majątkowych do konkretnego utworu w przypadku, w którym utwór ten znacznie zyska na wartości i zacznie przynosić spółce znaczne dochody może spowodować, że twórca utworu będzie chciał domagać się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta