Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakaz podwójnego finansowania wydatków w projektach unijnych

28 października 2022 | Biznes | Marek Ososko

Wsparcie projektów ze środków publicznych podlega bezwzględnemu zakazowi podwójnego finansowania. Istota zakazu wyraża się w tym, że w żadnych okolicznościach nie wolno finansować tych samych kosztów dwukrotnie z żadnego budżetu. Każdy beneficjent powinien zwracać szczególną uwagę na ryzyko wystąpienia podwójnego finansowania. Skutki naruszeń są bardzo często nieodwracalne i wiążą się z dolegliwymi konsekwencjami.

W obowiązujących aktach prawnych nie ma jednej reguły lub definicji określającej wprost, co należy rozumieć pod pojęciem podwójnego finansowania. Brak sztywnych regulacji wynika niewątpliwie z faktu, że jest to zagadnienie obejmujące różnorodne dziedziny prawa unijnego i krajowego, jak chociażby prawo pomocy publicznej czy prawo podatkowe. W najprostszym ujęciu, podwójne finansowanie można utożsamić z sytuacją, w której beneficjent finansuje ten sam wydatek z więcej niż jednego źródła środków publicznych, w wyniku czego uzyskuje nadmierne przysporzenie. Naruszenie zakazu przejawia się też często w sprawach niejednoznacznych i skomplikowanych, np. wskutek połącznia w projekcie różnych form wsparcia (dotacja i pożyczka), innego rodzaju kategorii pomocy publicznej (pomoc inwestycyjna, pomoc operacyjna, pomoc de minimis) lub podjęcia czynności podatkowych dotyczących nabytych aktywów (amortyzacja, odliczenia VAT).

Jak uniknąć zagrożenia?

W Rozporządzeniu ogólnym nr 1303/20131 przewidziano regulacje pozwalające beneficjentom uniknąć zagrożenia podwójnego finansowania. Zgodnie z art. 65 ust. 11 Rozporządzenia nr 1303/2013 operacja może otrzymać wsparcie pochodzące z jednego lub większej liczby EFSI (funduszy UE) lub z jednego lub większej liczby programów oraz z innych instrumentów unijnych, pod warunkiem, że wydatki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12407

Wydanie: 12407

Spis treści

Reklama

Zamów abonament