Jak rozliczyć materiały po zaniechanej inwestycji
Wydatki rzeczowe ponoszone przez podatnika w okresie realizacji inwestycji mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w dacie ich sprzedaży lub innej formy wyzbycia się albo fizycznej likwidacji.
Koszty zaniechanych inwestycji są, co do zasady, potrącalne w dacie zbycia inwestycji lub ich likwidacji. U podatników może jednak pojawić się wątpliwość, jak podatkowo potraktować materiały pozostałe po zaniechanej inwestycji, które mogą być ponownie wykorzystane na potrzeby działalności gospodarczej.
Inwestycje, przez które należy rozumieć środki trwałe w budowie, mogą być z różnych powodów przerywane przez podatników.
Wówczas, wydatki poniesione na te inwestycje – które wcześniej nie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, tylko alokowane do wartości początkowej środka trwałego – mogą być na podstawie art. 15 ust. 4f ustawy o CIT potrącone w koszty podatkowe w dacie zbycia inwestycji lub ich likwidacji.
Oczywiście, potrącanie takich kosztów będzie możliwe tylko w przypadku spełnienia ogólnych warunków z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, a więc gdy planowana inwestycja była realizowana w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Sporządzenie protokołu
Często zasadniczą część takich wydatków będą stanowić wydatki na projekty budowlane czy wykonawcze lub analizę opłacalności inwestycji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta