Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kara za opóźnienie jest wyłączona z kosztów

31 października 2022 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Opóźnienie w wykonaniu świadczenia, nawet niezawinione przez dłużnika, stanowi wadę wykonywanych robót/usług, niezależnie od dochowania przez niego należytej staranności.

∑ Przedsiębiorca realizował kontrakt na remont budynków magazynowych. Zgodnie z  mową pracę remontowe miały zostać zakończone 30 sierpnia br., jednak pomimo usilnych starań przedsiębiorcy nie udało się zakończyć prac remontowych w terminie. Prace zostały ukończone i protokolarnie odebrane dopiero 29 września. W związku z przekroczeniem terminu wykonania prac kontrahent naliczył przedsiębiorcy przewidzianą w umowie karę za niedotrzymanie terminu realizacji umowy i 2 października wystawił notę obciążeniową. Przedsiębiorca uregulował naliczoną karę umowną 6 października. Czy kara umowna za przekroczenie terminu zakończenia prac remontowych, pomimo dochowania maksymalnej staranności przez wykonawcę, może stanowić koszt uzyskania przychodu? – pyta czytelnik.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).

Aby zatem dany wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, powinien spełniać łącznie następujące warunki:

∑ został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12409

Wydanie: 12409

Spis treści
Zamów abonament