Późniejsze przyznanie pieniędzy nie przekreśla preferencji
Jeśli wszystkie świadczenia z pracy, w związku z którymi podatnik podlegał ubezpieczeniom społecznym, otrzyma przed dniem wpływu emerytury na konto, to ma prawo do zwolnienia dla pracujących emerytów.
Zmiany podatkowe wprowadzone w ramach tzw. Polskiego Ładu odbiły się szerokim echem wśród podatników i ich doradców, a czasem też czkawką fiskusa. I choć nie wszystkie wzbudziły kontrowersje, a wiele daje wręcz nowe korzyści podatkowe, przepisy nie zawsze są jasne. Jedną z takich wątpliwości w zakresie tzw. ulgi dla pracujących seniorów dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej rozwiał w interpretacji indywidualnej z 14 października 2022 r. (0114-KDIP3- 2.4011.725.2022.2.MJ).
Sprawa dotyczyła podatniczki, która we wniosku z lipca 2022 r. wyjaśniła, że jest nauczycielką, 1 czerwca skończyła 65 lat, ale nie pobiera emerytury. Nadal pracuje na etacie. W styczniu 2022 r. złożyła wniosek o skorzystanie z ulgi dla seniora i od lutego z niej korzysta.
Podjęła jednak decyzję o przejściu na emeryturę i 30 sierpnia zamierza złożyć w ZUS wniosek o jej naliczenie. Według przewidywań nauczycielki emerytura prawdopodobnie będzie naliczona od dnia złożenia wniosku, a wypłacona we wrześniu 2022 r. Z miejsca pracy w sierpniu zostanie wypłacone wynagrodzenie za ten miesiąc oraz odprawa emerytalna. Podatniczka tłumaczyła, że jej umowa o pracę zostanie rozwiązana 29 sierpnia 2022 r. Od 1 lutego do 29 sierpnia, za który otrzymuje tylko pensję, podlega też ubezpieczeniom społecznym w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta