Będziemy mieli atom zza oceanu
Rząd wybrał amerykański Westinghouse jako firmę, która wybuduje w Polsce pierwszą elektrownię jądrową. Decyzja zostanie podjęta oficjalnie 2 listopada. Wyboru już jednak dokonano. Informację przekazał premier i jego ministrowie.
Rządowa uchwała o wyborze technologii jądrowej AP 1000 amerykańskiego Westinghouse'a dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, którą Rada Ministrów przyjmie w środę 2 listopada br., to zwieńczenie 18 miesięcy prac i zarazem oceny raportu koncepcyjno-wykonawczego w zakresie współpracy w obszarze cywilnej energetyki jądrowej. W tle tego nieformalnego konkursu pozostają oferty koreańskiego KHNP oraz francuskiego EDF.
Co zawiera oferta
Zgodnie z założeniami Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. w kraju mają powstać elektrownie atomowe o mocy od 6 do 9 GW. Oferta amerykańska za sześć reaktorów o mocy 6,7 GW jest szacunkowo warta co najmniej 31,3 mld dol. To wyliczenia robocze polskiego rządu. Wyższe koszty podaje strona amerykańska. –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta