Parkowanie przed domem nie wyklucza pełnego odliczenia VAT
Prawo do odliczenia 100 proc. VAT od wydatków eksploatacyjnych związanych z pojazdem nie może być ograniczane istnieniem potencjalnych możliwości wykorzystywania pojazdu do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością podatnika. Nawet najbardziej przemyślne zasady nie pozwalają bowiem wykluczyć użycia samochodu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą w tych sytuacjach, w których w grę wchodzi czynnik ludzki.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 27 lipca 2022 r. (I SA/Rz 272/22).
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegająca na świadczeniu usług budowlanych. Na potrzeby działalności wykorzystuje samochód osobowy Porsche Cayman. Pojazd parkowany jest w godzinach pracy w miejscu prowadzonych inwestycji, a także pod siedzibą firmy, która jest jednocześnie miejscem zamieszkania podatnika. Podatnik wprowadził regulamin określający sposób używania samochodu wykluczający jego użycie do celów prywatnych. Ponadto podatnik prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu zgodnie z przepisami ustawy o VAT oraz zgłosił pojazd przez formularz VAT-26 do urzędu skarbowego.
Podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym zapytał m.in. czy ma prawo do odliczenia całości kwoty VAT za zakupy dotyczące eksploatowania samochodu osobowego wykorzystywanego tylko do działalności gospodarczej. Jego zdaniem nie ma w tak przedstawionym stanie faktycznym limitu i podatnik może odliczyć 100 proc. VAT od wszystkich kosztów eksploatacyjnych.
Organ nie zgodził się z tym stanowiskiem. Stwierdził, że określone przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta