Skorzystanie z call-off stock może prowadzić do sporów z fiskusem
Według polskich przepisów nabywca powinien być zarejestrowany jako podatnik VAT-UE w dowolnym (innym niż Polska) państwie członkowskim. Według dyrektywy taka rejestracja musi być dokonana w kraju, do którego wysyłane są towary.
Jedną z najważniejszych w ostatnich latach zmian w zakresie VAT zainicjowanych na szczeblu unijnym był pakiet tzw. szybkich poprawek (ang. quick fixes). Ich głównym celem było usprawnienie i ułatwienie handlu wewnątrzwspólnotowego. Zakres przedmiotowy zmian dotyczył następujących obszarów: dokumentowanie WDT, transakcje łańcuchowe oraz wprowadzenie zharmonizowanej procedury rozliczeń w odniesieniu do towarów przemieszczanych w ramach magazynu typu call-off stock (regulacje te zastąpiły stosowane dotychczas przez niektóre kraje unijne uproszczenie przewidziane dla dostaw towarów realizowanych z wykorzystaniem tzw. magazynów konsygnacyjnych).
Na czym polega uproszczenie
Procedura call-off stock, której dotyczy niniejszy artykuł, znajduje zastosowanie w przypadkach, w których dochodzi do przemieszczenia towarów z jednego kraju unijnego do magazynu zlokalizowanego w innym państwie członkowskim. Jednocześnie jednak, w związku z tym przemieszczeniem nie dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel na rzecz nabywcy (jak w klasycznej wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów). Dostawa jest bowiem realizowana na etapie późniejszym, w momencie pobrania towarów z magazynu przez nabywcę.
Uproszczenie call-off stock umożliwia zwolnienie dostawcy z obowiązku rozpoznania tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta