Podmioty powiązane muszą przeanalizować swoje transakcje finansowe
Spółki funkcjonujące w grupach kapitałowych często przy zarządzaniu swoimi finansami korzystają ze wsparcia podmiotów powiązanych. Skutkiem takich transakcji mogą być jednak szerokie obowiązki z zakresu cen transferowych.
Korzystanie ze wsparcia finansowego podmiotów powiązanych jest z wielu względów rozwiązaniem korzystniejszym niż posiłkowanie się usługami oferowanymi na rynku przez instytucje finansowe. Może jednak prowadzić do powstania obowiązków z zakresu cen transferowych.
Do najczęstszych transakcji finansowych przeprowadzanych w ramach grup kapitałowych należy udzielanie i otrzymanie pożyczek wewnątrzgrupowych. Dokumenty, w tym informator dotyczący wypełniania formularza TPR z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania (informator TPR), publikowane przez ostatnie lata przez Ministerstwo Finansów, dostarczają wielu przydatnych informacji i praktycznych przykładów dla tych najpopularniejszych transakcji. To nie one jednak budzą obecnie najwięcej wątpliwości podatników, którzy w tym roku ponownie zmierzą się z wypełnianiem obowiązków z zakresu cen transferowych.
Gwarancja i poręczenie
W tym artykule omówimy na co jeszcze powinni zwrócić uwagę podatnicy przy wypełnianiu swoich obowiązków w zakresie transakcji gwarancji, zarządzania płynnością finansową (tzw. cash pooling), hedgingu i wymiany walut.
Podatnik, który otrzymał gwarancję od podmiotu powiązanego, powinien sprawdzić, czy w danym roku gwarancja/poręczenie obowiązywała, a następnie ustalić, czy:
∑ suma gwarancyjna / wartość objęta poręczeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta