Czy wypłata zaliczki na dywidendę równa się dywidenda
Coraz więcej podmiotów wybiera płacenie ryczałtu od dochodów spółek, bo – zwłaszcza po zmianach wprowadzonych od 1 stycznia br. – jest to dla nich korzystne. Stosowanie tych regulacji nadal jednak może sprawiać trudności.
Ryczałt od dochodów spółek (tzw. estoński CIT) to rozwiązanie, które pozwala na zapłatę podatku dochodowego od osób prawnych dopiero z chwilą wypłaty zysku do wspólników (tzw. dywidendy), a nie z chwilą uzyskania dochodu. W Polsce wprowadzono go z początkiem 2021 r., jednak na popularności zyskał dopiero po wprowadzonych w 2022 r. zmianach przepisów. W praktyce przy stosowaniu przepisów regulujących zasady opodatkowania estońskim CIT nadal pojawia się wiele wątpliwości.
Odliczenie jest możliwe
Jedna z wątpliwości dotyczyła tego, czy estońskim CIT można objąć także zaliczkę na dywidendę. Do końca 2021 r. art. 30a ust. 19 ustawy o PIT miał zastosowanie wyłącznie do dywidend – udziałowiec mógł odliczyć część CIT spółki od podatku od „przychodów uzyskiwanych z dywidend”. Organy podatkowe interpretowały ten przepis bardzo restrykcyjnie, czego potwierdzeniem jest chociażby interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 stycznia 2022 r. (0112-KDIL2-1.4011.981.2021. 4.DJ), zgodnie z którą „odliczenie stosowane jest wyłącznie do dywidendy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta