Stawki sportowców na cenzurowanym
Organy ochrony konkurencji wzięły pod lupę porozumienia dotyczące wynagrodzeń. Choć na pierwszy ogień poszła branża sportowa, na niej z pewnością się nie skończy.
Sposoby ustalania wynagrodzeń pracowników znajdują się pod lupą organów i sądów właściwych w sprawach antymonopolowych w wielu krajach. W tym zakresie szczególne zainteresowanie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wzbudziły ostatnio rzekome porozumienia dotyczące uposażeń sportowców – koszykarzy i żużlowców. Znaczenie tego typu spraw wykracza jednak poza branżę sportową, a zwiększona aktywność organów i sądów nie powinna umknąć uwadze przedsiębiorców działających w innych sektorach gospodarki.
Ochrona konkurencji
W ostatnim czasie organy i sądy w wielu krajach analizowały różnego rodzaju porozumienia dotyczące wynagrodzeń pod kątem ich zgodności z prawem ochrony konkurencji. Wiele spraw dotyczyło wynagrodzeń zawodników występujących w rozgrywkach sportowych.
Analiza tych spraw pozwala wyróżnić dwa rodzaje porozumień, które budziły szczególne zainteresowanie organów i sądów. Do pierwszej grupy można zaliczyć porozumienia zawierane przez organizatorów rozgrywek lub kluby sportowe, których przedmiotem były ustalenia dotyczące braku wypłaty wynagrodzeń zawodników w związku z rozwojem epidemii COVID-19. Do drugiej grupy należą ustalenia dotyczące różnego rodzaju limitów wynagrodzeń sportowców (tzw. salary caps)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta