Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Islamska chusta na równi z krzyżem

10 listopada 2022 | Kadry i Płace | Michał Tomczak

Zakaz noszenia w miejscu pracy symboli religijnych nie stanowi przejawu dyskryminacji bezpośredniej, jeżeli dotyczy wszystkich pracowników, narzucając im w sposób ogólny i bez rozróżnienia m.in. neutralność ubioru, która sprzeciwia się eksponowaniu takich symboli.

Sprawy na taki temat, jak ten, będą zawsze w centrum uwagi. Zwłaszcza gdy w podtekście jest ekspansja islamu w Europie. Ale też często jest właśnie tak, że sprawy mające za przedmiot dyskryminację stanowią – może częściej niż się wydaje – odbicie zasadniczych sporów cywilizacyjnych o granice wolności jednostki, jak też o relację między jednostką a państwem.

Polityka neutralności

14 marca 2018 r. powódka w postępowaniu głównym, muzułmanka nosząca chustę islamską, złożyła w trakcie szkolenia z obsługi oprogramowania biurowego wniosek do S.C.R.L. o odbycie bezpłatnego, sześciotygodniowego stażu. Pod skrótem nazwy firmy kryje się francuska spółdzielnia z ograniczoną odpowiedzialnością zajmująca się najmem i eksploatacją lokali socjalnych. Kandydaturę powódki początkowo zaopiniowano pozytywnie, lecz zwrócono się do niej o akceptację polityki neutralności, którą w swojej działalności kieruje się S.C.R.L. Polityka ta, oparta na wewnętrznym regulaminie, głosi, że pracownicy są zobowiązani do przestrzegania w ramach przedsiębiorstwa polityki ścisłej neutralności, której wyrazem jest dbanie o to, aby nie wyrażać w jakikolwiek sposób – poprzez wypowiedzi, ubiór lub w inny sposób – swoich przekonań religijnych, światopoglądowych lub politycznych, bez względu na ich charakter.

Powódka poinformowała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12417

Wydanie: 12417

Spis treści

Komunikaty+drobne

Zamów abonament