Etat terytorialsa pod ochroną
Terytorialna służba wojskowa trwa od roku do sześciu lat, z możliwością przedłużenia. W tym czasie pracodawca nie może, co do zasady, rozwiązać umowy o pracę z żołnierzem.
Ustawa z 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny (DzU poz. 655 ze zm.) wprowadziła nowe formy służby wojskowej, wśród których jest m.in. służba w ramach aktywnej rezerwy. Mogą się do niej zgłaszać osoby – tak mężczyźni, jak i kobiety – które złożyły przysięgę wojskową i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej, oraz nie ukończyły 55. roku życia, a w razie posiadanego stopnia podoficerskiego lub oficerskiego – 63. roku życia. Osoba, która chce zostać żołnierzem terytorialnej służby wojskowej, składa w tej sprawie wniosek.
Terytorialna służba wojskowa może być pełniona na dwa sposoby: dyspozycyjnie albo rotacyjnie. Służbę rotacyjną co do zasady pełni się w określonych przez dowódcę dniach służby, co najmniej raz w miesiącu przez dwa dni w czasie wolnym od pracy. Żołnierz OT może ją też pełnić w inne dni, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, po uzgodnieniu z nim lub na jego wniosek. W pozostałe dni pełni służbę dyspozycyjnie – tj. poza jednostką wojskową, będąc w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta