Żywność tanieje, ale nie w sklepach
Październik był siódmym z rzędu miesiącem spadków cen żywności na rynkach światowych. Z tego trendu wyłamały się tylko zboża. To efekt przejściowej niepewności związanej z przedłużeniem umowy o eksporcie zbóż z Ukrainy.
To, co dzieje się na światowych rynkach żywności, śledzi Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Po wybuchu wojny w Ukrainie w marcu wyznaczany przez nią indeks światowych cen żywności sięgnął 159,7 pkt. Znalazł się tym samym na najwyższym poziomie w historii notowań, czyli od 1990 r. Od tego czasu jednak ceny żywności systematycznie spadają. FAO podała właśnie, że w październiku jej indeks cen żywności miał 135,9 pkt, czyli praktycznie nie zmienił się w porównaniu z wrześniem, a wyższe światowe ceny zbóż niemal zrównoważyły niższe ceny innych artykułów spożywczych. Od szczytu z marca jest już niżej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta