Rząd przestraszył się przeceny polskiego długu
Zapowiedzi bardziej ostrożnej polityki fiskalnej wynikają z obaw, że pożyczanie pieniędzy na rynkach będzie bardzo drogie – komentują ekonomiści. Bieżąca sytuacja finansów państwa jest dobra.
Tylko w ciągu ostatnich kilku dni pojawiło się szereg sygnałów świadczących o rosnącej odpowiedzialności rządu za stan finansów publicznych. To m.in. zapowiedź wygaszenia kosztownej dla budżetu państwa tarczy antyinflacyjnej w obecnej formule wraz z początkiem 2023 r. i programu cięć wydatków inwestycyjnych. Ale też podjęcie próby osiągnięcia porozumienia z Brukselą w sprawie wypłaty funduszy z KPO.
To diametralna zmiana wobec dotychczasowej retoryki rządu, który zdawał utrzymywać Polaków w przekonaniu, że „stać nas na wszystko”, a „pieniądze z UE są nam niepotrzebne”. Skąd ten zwrot?
Alarmująca rentowność
– Jeśli chodzi o bieżący stan finansów państwa, nie dzieje się nic niepokojącego – ocenia Karol Pogorzelski, ekonomista Banku Pekao. Jak wylicza, budżet państwa ma nadwyżkę (po wrześniu było to 27,5 mld zł), a rezerwy gotówkowe na kontach resortu finansów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta