Szef narzuci ruchome godziny pracy
Na podstawie porozumień zbiorowych pracodawca może wprowadzić ruchomy rozkład czasu pracy tylko dla jednego pracownika. Musi się on jednak odnosić do rodzaju pracy, zajmowanego stanowiska, a nie być przypisany do indywidualnej osoby.
W obecnych czasach wielu pracodawców napotyka na problem z prawidłową organizacją czasu pracowników, którzy współpracują z zagranicznymi klientami. Nierzadko bowiem zdarzają się sytuacje, w których managerowie stają przed koniecznością odbywania spotkań w późnych godzinach, gdy wszyscy pozostali pracownicy poszli już do domów.
Na tym tle rodzi się kilka podstawowych pytań. Wśród nich m.in. to, czy wobec pracowników pracujących w tym samym systemie czasu pracy można stosować różne rozkłady czasu pracy oraz w jaki sposób zorganizować pracę takiej osoby, aby nie doszło do naruszenia przepisów o czasie pracy, godzinach nadliczbowych i prawie do odpoczynku?
Indywidualne rozwiązania
Co do zasady rozkład czasu pracy ustala się dla ogółu pracowników w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub w obwieszczeniu – jeżeli pracodawca nie jest objęty układem i nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki, które przewidują, że stosowanie określonego rozkładu czasu pracy może nastąpić także na pisemny wniosek pracownika. Chodzi o indywidualny rozkład czasu pracy (art. 142 kodeksu pracy) oraz ruchomy rozkład czasu pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta