Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nielegalny handel to 3 proc. PKB świata. Zyski zasilają przestępców

10 listopada 2022 | Ekonomia i rynek | rp.pl
Szara strefa, co podkreślali eksperci podczas szczytu, to nie tylko utrata zysku z akcyzy dla budżetu i wpływów z legalnej sprzedaży dla producentów, ale także zasilanie zyskami branży przestępczej
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
Szara strefa, co podkreślali eksperci podczas szczytu, to nie tylko utrata zysku z akcyzy dla budżetu i wpływów z legalnej sprzedaży dla producentów, ale także zasilanie zyskami branży przestępczej

Zwalczanie szarej strefy przynosi korzyści zarówno producentom, jak i rządom, które na nieopodatkowanym handlu papierosami tracą nawet 50 miliardów dolarów rocznie – podkreślali eksperci na szczycie poświęconym gospodarczemu podziemiu.

Oczywiście papierosy, ale także broń, lekarstwa, perfumy, ludzie i... cement. W szarej strefie trwa handel niemal wszystkim, co jest opodatkowane lub nielegalne, a pożądane na rynku, jak np. niemal darmowa praca ludzi. Globalny nielegalny handel towarami jest warty, wg różnych szacunków, od 2 do 4 trylionów dolarów, sięga 3 proc. światowego PKB i wspiera wzrost przestępczości – przez zasilanie korupcji. Szara strefa ostatnio wzrosła, to naturalna reakcja rynku na czas kryzysu ekonomicznego. Niestety, za tym idzie także wzrost nielegalnego handlu, a także wzrost pracy przymusowej, na którą są narażeni zwłaszcza migranci, którzy opuszczają swoje miejsce zamieszkania w wyniku wojny lub bezrobocia.

Szara strefa – trzeci gracz

– Nielegalny handel pod względem udziałów w rynku w wymiarze globalnym jest trzecim największym graczem w branży tytoniowej – powiedział Aleksander Kryvosheyev, wiceprezydent ds. korporacyjnych w Japan Tobacco International, podczas szczytu poświęconego nielegalnemu handlowi, zorganizowanego przez redakcję „The Economist” w Warszawie. We wschodniej Europie nielegalny handel papierosami sięga ok. 10 proc. rynku i ustabilizował się na tym poziomie podczas pandemii, gdy granice były zamknięte.

Do szarej strefy, według wyników badania przedstawionego przez „The Economist”, należą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12417

Wydanie: 12417

Spis treści

Komunikaty+drobne

Zamów abonament