Gminy będą miały nowe obowiązki dotyczące sygnalistów
Każdy wójt, burmistrz i prezydent miasta musi zapewnić, by w podległym mu urzędzie wdrożono procedurę przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych o naruszeniu prawa oraz podejmowania stosownych działań następczych.
W związku z procedowaną ustawą o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, implementującą dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii do krajowego porządku prawnego, szereg podmiotów prawnych i organów będzie zobowiązanych dostosować swoje funkcjonowanie do nowych regulacji. W szczególnie skomplikowanej sytuacji znajdą się m.in. jednostki samorządu terytorialnego i ich organy wykonawcze, które – poza obowiązkiem wdrożenia procedury wewnętrznej (umożliwiającej dokonywanie zgłoszeń o naruszeniach wewnątrz jednostki dla pracowników i współpracowników jednostki) – zobligowane zostaną do wprowadzenia odrębnej, dodatkowej procedury dotyczącej zgłoszeń zewnętrznych.
Podstawowe jednostki samorządu terytorialnego, tj. gminy, zostały zwolnione z obowiązku wdrażania procedur wewnętrznych w przypadku, gdy liczba ich mieszkańców nie przekracza 10 tys. Nadal jednak ciąży na nich obowiązek wprowadzenia procedury dotyczącej przyjmowania i obsługi zgłoszeń zewnętrznych.
Bez wyjątków
Cały rozdział 4 projektowanej ustawy został poświęcony odrębnemu rodzajowi zgłoszenia – zgłoszeniu zewnętrznemu. Umożliwia on sygnaliście przekazanie informacji o naruszeniu prawa odpowiednim organom publicznym oraz Rzecznikowi Praw Obywatelskich....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta