Kłopot z ogrzaniem firmy nie pozwala polecić pracy z domu
Zarówno pod rządami ustawy covidowej, jak i w projekcie zmian kodeksu pracy, nie przewidziano możliwości wydania pracownikowi polecenia pracy zdalnej w sytuacji trudności ekonomicznych pracodawcy.
∑ Z powodu trudności finansowych nie jestem w stanie zapewnić ogrzewania pomieszczeń biurowych. Czytałem, że w świetle nowych przepisów kodeksu pracy, jeśli nie mogę zapewnić bhp w zakładzie pracy, to mogę wysłać pracowników na pracę zdalną. Kilku pracowników odmawia pójścia na pracę zdalną, tłumacząc się brakiem odpowiednich warunków lokalowych. Proszę o potwierdzenie, czy faktycznie przysługuje mi takie prawo? – pyta czytelnik.
Na chwilę obecną podstawą prawną wydania przez pracodawcę polecenia pracy zdalnej jest wciąż obowiązująca ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy covidowej, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie trzech miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Pracodawca może polecić wykonywanie pracy zdalnej, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy. W szczególności praca zdalna może być wykonywana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta