Jak wnieść odwołanie
Wniesienie odwołania stanowi istotne działanie procesowe strony, którego celem jest zmiana lub kontrola niekorzystnej decyzji organu pierwszej instancji.
Strona może z odwołania skorzystać, gdy istnieje decyzja nieostateczna w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Ma to związek z zasadą dwuinstancyjności postępowania administracyjnego, zgodnie z którą sprawa administracyjna załatwiona decyzją administracyjną może być po wniesieniu odwołania ponownie rozpatrzona i rozstrzygnięta przez organ drugiej instancji. Skuteczność odwołania jest uzależniona od spełnienia kilku wymagań.
Wymogi formalne
Prawo do odwołania służy stronie, która brała udział w postępowaniu przed organem I instancji. Płynie z tego wniosek, że osoba niebędąca stroną zakończonego postępowania, pomimo skierowania do niej decyzji nie ma uprawnienia do wniesienia od niej odwołania. Służy ono tylko raz i tylko do jednej instancji. Prawo do wniesienia odwołania przysługuje także uczestnikom postępowania na prawach strony, tj. organizacji społecznej uczestniczącej w postępowaniu, prokuratorowi, rzecznikowi praw obywatelskich i innym podmiotom określonym w przepisach. Przy czym, organizacja społeczna uczestniczy w postępowaniu od dnia doręczenia jej postanowienia organu o wszczęciu postępowania z urzędu lub postanowienia o dopuszczeniu organizacji społecznej do udziału w postępowaniu. Z uprawnienia organizacji społecznej do żądania wszczęcia postępowania nie można wyprowadzić prawa tej organizacji do żądania ponownego rozpoznania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta