Pieniądze na lepsze planowanie przestrzenne
Prawie 200 mln euro dofinansowania otrzymają gminy na ponowne przyjrzenie się temu, jak powinno wyglądać dobre i przyjazne dla mieszkańców oraz inwestorów zarządzanie własnymi obszarami.
Gdzie ma być przestrzeń pod działalność gospodarczą, jaka może być jej uciążliwość, gdzie będzie wolno wybudować dom jednorodzinny, a gdzie kilkukondygnacyjny budynek? W jakim miejscu nabywca nieruchomości będzie mógł mieć pewność, że sąsiad nie postawi hotelu lub toru dla quadów, a w jakim inwestor będzie mógł oczekiwać zrozumienia i akceptacji dla swoich planów budowy lub rozbudowy przedsiębiorstwa? Wszyscy mieszkańcy – obecni właściciele nieruchomości, jak i ci planujący zakupy, przedsiębiorcy myślący o budowie nowych zakładów produkcyjnych lub usługowych, chcieliby wiedzieć, gdzie, co i na jakich warunkach wolno budować. Aby tak się stało wszystkie gminy w Polsce powinny mieć dobrze przygotowane strategie swojego rozwoju i odpowiadające tym planom jasno i precyzyjnie wskazane dokumenty odnoszące się do zagospodarowania przestrzennego.
Dostrzeżone braki
Niestety często takich dokumentów nie ma, są niekompletne, nieprecyzyjne lub nie obejmują wszystkich obszarów danej gminy. Stąd też jeden z postulatów Krajowego Planu Odbudowy to reforma systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Temu zagadnieniu poświęcone jest jedno z działań programu, a przeznaczone na jego realizację środki mają pomóc gminom w przygotowaniu dokumentów strategicznych, natomiast uczelniom w przygotowaniu specjalistycznych kursów i studiów z tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta