Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co banki zrobią z miliardowymi zyskami za 2022 r.

03 stycznia 2023 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Większość zarobków zostanie w bankach, bo trzeba uzupełnić uszczerbek w kapitałach własnych. W przeciwnym razie sektor może utracić zdolności do finansowania gospodarki.

Mimo niespotykanej wcześniej kumulacji negatywnych wydarzeń i regulacji prawnych rok 2022 banki powinny zakończyć na solidnym plusie. Jak oceniają analitycy, zysk całego sektora może wynieść co najmniej kilka miliardów złotych, a nawet przebić, i to wyraźnie, poziom 10 mld zł. Jeśli tak się stanie, będzie to najlepszy wynik od 2019 r. Kto stanie się tego największym beneficjentem?

Dzielenie się z akcjonariuszami

Przede wszystkim wysokie zyski banków to dobra informacja dla tych inwestorów, którzy mają w swoich portfelach akcje spółek sektora notowanych na giełdzie (przynajmniej niektórych). Jak podkreśla Bank Pekao w wypowiedzi dla nas, dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami, w formie wypłaty dywidendy, to przecież fundamentalna zasada dla przedsiębiorstwa funkcjonujących w gospodarce rynkowej. – Zgodnie z naszą strategią na lata 2021–2024 na wypłatę dywidendy zamierzamy przeznaczyć 50–75 proc. zysku netto w każdym roku – zaznacza Bank Pekao.

Podobnie może być w kilku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12461

Wydanie: 12461

Spis treści
Zamów abonament