Data Act: rewolucja w danych
Przedsiębiory będą musieli opracować nowe strategie ochrony informacji i zmienić umowy o poufności.
komisja Europejska 23 lutego 2022 r. opublikowała projekt rozporządzenia w sprawie zharmonizowanych przepisów dotyczących sprawiedliwego dostępu do danych (tzw. akt w sprawie danych lub Data Act). Projekt ten stanowi element realizacji ogłoszonej w 2020 r. europejskiej strategii w zakresie danych, która ma umożliwić Unii Europejskiej zdobycie pozycji lidera w zakresie wykorzystywania danych w gospodarce przy poszanowaniu prywatności i bezpieczeństwa.
Najważniejszą zmianą, którą wprowadzi Data Act, będzie konieczność udostępniania danych generowanych w wyniku korzystania z produktów i powiązanych z nimi usług użytkownikom i podmiotom wskazanym przez użytkowników.
Sygnały z rynku
Przykładem produktów generujących dane, które będzie trzeba udostępniać, są chociażby samochody, nowoczesne artykuły gospodarstwa domowego czy wyroby medyczne. Dane powstające w ramach internetu rzeczy staną się więc dostępne dla użytkowników.
Ze stosowania Data Act będą wyłączone produkty takie jak komputery, tablety czy smartfony, ale i tak liczba urządzeń, których nowe przepisy będą dotyczyły, będzie ogromna.
Pojawiają się głosy, że tego rodzaju nowość w postaci obowiązku udostępniania danych może prowadzić do naruszenia praw własności intelektualnych, tajemnicy przedsiębiorstwa lub prawa do ochrony danych osobowych pierwotnych posiadaczy danych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta