Chaos i bezprawie. Czy AI to puszka Pandory?
Niekontrolowany dziś rozwój sztucznej inteligencji zmierza w stronę pogłębienia podziałów społecznych, wzrostu poziomu agresji na świecie i cyberzagrożeń.
Rok 2022 pod wieloma względami okazał się przełomowy dla inteligentnych algorytmów, a przynajmniej w sferze ich masowej popularyzacji oraz powszechnego postrzegania i stosowania. Dzięki takim projektom jak Dall-E 2 czy Midjourney świat przekonał się o możliwościach tworzenia przez sztuczną inteligencję obrazów i grafik (również tych 3D, jak w przypadku Point-E), jedynie w oparciu o tekst. Ale prawdziwą furorę zrobił zaawansowany chatbot od OpenAI – system przetwarzania języka naturalnego ChatGPT. Zdaniem ekspertów ów pozorny, bardziej medialny niż faktyczny, sukces tych projektów sprawia, że przyszłość AI – choć niewątpliwie ekscytująca – rysuje się pełna wyzwań i zagrożeń.
ChatGPT pełen wad?
ChatGPT wywołał w sieci masę zachwytów. Możliwości tej technologii faktycznie są imponujące. Wielu ekspertów zwraca uwagę jednak na liczne ryzyka związane m.in. ze sposobem, w jaki algorytmy są uczone. A te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta