E-podpis chroni przed internetowymi oszustami
Stosowanie podpisów elektronicznych, szczególnie kwalifikowanych, eliminuje sytuacje, że ktoś się podszyje pod nas lub pod osobę, z którą prowadzimy korespondencję. Znacznie łatwiej też zapewnić ochronę danych przy dokumentach cyfrowych niż drukowanych.
Według indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) z 2022 r. (https://digital-strategy.ec.europa.eu/pl/policies/desi) Polska i Polacy nadal pod wieloma względami plasują się poniżej europejskiej średniej. Jednak w ostatnim czasie wiele się w naszym kraju pod tym względem zmieniło i w najbliższych latach możemy spodziewać się prawdziwego skoku technologicznego. Już teraz dużo spraw w Polsce można zrealizować bez wychodzenia z domu, wykorzystując tylko komputer lub smartfon oraz popularne narzędzia, takie jak np. komunikatory internetowe. Zalety cyfryzacji są niepodważalne, ale nie możemy zapomnieć o najistotniejszej kwestii – bezpieczeństwie.
Więcej cyfryzacji…
Przyspieszenie digitalizacji zauważyliśmy szczególnie w trakcie i po pandemii, bo firmy musiały dostosować się do nowych warunków i obostrzeń. Efektem tego była oczywiście popularyzacja pracy zdalnej, a potem hybrydowej, co wiązało się ze stosowaniem różnych narzędzi i technologii umożliwiających i usprawniających realizację zadań zawodowych z innego miejsca niż biuro. Zaczęliśmy częściej używać komunikatorów, stosować VPN-y, dzielić się zasobami w chmurze. Organizacje masowo migrują wiele aplikacji dotychczas serwerowych i dostępnych z poziomu sieci wewnętrznej.
Podobne podejście musiały przyjąć też firmy i instytucje w przypadku sprzedaży lub kontaktu z klientami albo interesantami. Kluczowe było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta