Kryteria przeprowadzki sędziego
Najbardziej problematyczne jest przeniesienie sędziego do innego wydziału bez jego zgody.
W wyjątkowych przypadkach prezes sądu może przenieść sędziego do innego wydziału nawet bez jego zgody. Kryteria doboru do przeniesienia nie zostały przy tym wyczerpująco wyliczone w usp, co daje szerokie możliwości podjęcia takiej decyzji.
Stosunek pracy sędziów podlega szczególnej ochronie. Jednym z jej przejawów jest także ograniczenie możliwości przenoszenia ich do innego wydziału sądu. Prawo o ustroju sądów powszechnych przewiduje w tym zakresie konkretną regulację, która ma pierwszeństwo nad przepisami kodeksu pracy i przewidzianymi tam uprawnieniami pracodawcy do czasowego powierzenia innej pracy lub złożenia wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy. Jest to uzasadnione szczególną rolą sędziów sprawujących wymiar sprawiedliwości i ma dodatkowo zabezpieczać ich przed ewentualnymi naciskami oraz zapewnić komfort pracy.
Za zgodą
Zasadniczo przewidziano w usp, że przeniesienie sędziego do innego wydziału sądu wymaga zgody tego sędziego. Innymi słowy do przeniesienia konieczne jest porozumienie stron, tj. sądu reprezentowanego przez prezesa i sędziego. Prezes powinien więc przedstawić sędziemu potrzeby i powody przejścia do innego wydziału oraz uzyskać akceptację sędziego na proponowaną zmianę. Oczywiście możliwe jest też i przejście zainicjowane przez zainteresowanego sędziego, który może zapragnąć zmiany i wystąpić z propozycją przeniesienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta