Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe regulacje zwiększają i będą zwiększać popyt na ekspertów ESG

04 stycznia 2023 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
Do 2030 r. w Europie może powstać ok. 250 tys. nowych miejsc pracy w sektorze lądowej energetyki wiatrowej, a ok. 200 tys. w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Prawie połowa z nich może powstać w Polsce.
autor zdjęcia: Fot. PSEW/shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Do 2030 r. w Europie może powstać ok. 250 tys. nowych miejsc pracy w sektorze lądowej energetyki wiatrowej, a ok. 200 tys. w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Prawie połowa z nich może powstać w Polsce.

Presja inwestorów i unijnych regulatorów powinna znacząco zwiększyć w najbliższych latach liczbę „zielonych” miejsc pracy, do czego może się przyczynić również kryzys energetyczny wywołany przez rosyjską agresję na Ukrainę.

Pod koniec 2022 r. na świecie było aktywnych ponad 341 tysięcy ofert pracy związanych z ESG, na czele z ofertami dotyczącymi E, czyli szeroko rozumianej ochrony środowiska, w tym odnawialnych źródeł energii. Tak wynika z najnowszych danych firmy GlobalData, która monitoruje światowy rynek rekrutacji dużych firm z różnych branż.

Według jej statystyk w całym 2022 r. opublikowano ponad 2,3 mln ogłoszeń pracy związanej z ESG, o ponad 53 proc. więcej niż w 2021 r. Jak zwraca uwagę Sherla Sriprada, analityk GlobalData, rozwijane przez firmy przedsięwzięcia z zakresu zrównoważonego rozwoju i rosnący nacisk na wskaźniki dotyczące ryzyka klimatycznego i emisji CO2 wpływają też na decyzje rekrutacyjne przedsiębiorstw. I przekładają się na rosnące zapotrzebowanie na tzw. zielone talenty.

Miliony nowych stanowisk

Globalny rynek pracy dla „zielonych” talentów, którego rozwój przyspieszył po pandemii, rósł w ostatnich siedmiu latach (od 2015 r.) średnio po 40 proc. rocznie – wynika z ubiegłorocznego raportu portalu Linkedin. Jego analitycy szacują, że pracownicy związani z ESG zwiększyli swój udział w zatrudnieniu z 9,6 proc. w 2015 r. do 13,3...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12462

Wydanie: 12462

Spis treści

Reklama

Zamów abonament