Przez zawężającą wykładnię fiskus ogranicza ulgę
Do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, należy zaliczyć także należności wynikające z umowy licencyjnej w części obejmującej zapłatę za know-how, jako ściśle związane z patentami.
W kwietniu 2021 r. spółka akcyjna wystąpiła o interpretację w zakresie preferencji podatkowych tzw. IP Box. Wyjaśniła, że podlega opodatkowaniu 19 proc. stawką CIT. Osiąga, lub może osiągnąć w przyszłości, dochody z innych źródeł, jak również z zysków kapitałowych. Podkreśliła, że głównie zajmuje się pracami rozwojowymi w dziedzinie biotechnologii nakierowanych na tworzenie i rozwój produktów leczniczych, w szczególności poszukiwaniem związków chemicznych mogących być kandydatami na nowe leki przeciwnowotworowe i przeciwzapalne.
Z wniosku wynikało, że od 2014 r. prowadziła nowatorski projekt rozwojowy nad kandydatem na lek, na który składało się kilka etapów.
Odnosząc się do opodatkowania dochodów z realizacji projektu spółka wskazała, że zamierza stosować preferencyjną 5 proc. stawkę zgodnie z art. 24d ustawy o CIT od dochodów uzyskanych z udzielonej licencji. Podkreśliła, że dochody te nie są wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT. W odniesieniu do otrzymanej już płatności licencyjnej, przy jej wypłacie w listopadzie 2020 r. przez licencjobiorcę z Belgii pobrany tam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta