Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie
Brak jest prawnych przeszkód do stosowania przepisów przeciwdziałających fałszowaniu tradycyjnej papierowej dokumentacji medycznej do elektronicznej dokumentacji medycznej
Skuteczne zabezpieczenie danych medycznych służy ochronie zarówno interesu prywatnego, jak i publicznego. Realizacja pierwszego z nich odbywa się przede wszystkim poprzez przepisy stojące na straży prawa do prywatności oraz tajemnicy medycznej. Dane medyczne, obejmując informacje dotyczące stanu zdrowia i wykonanych procedur medycznych, dotykają sfery prywatności, a nawet intymności pacjenta.
Wskazane wartości mają tak wysoką rangę, że ich pogwałcenie uruchamia wielopłaszczyznową ochronę prawną. Dyskrecja medyczna jest chroniona również przepisami prawa karnego materialnego.
Pomimo że w żadnej ustawie nie ma przestępstwa sui generis ujawnienia tajemnicy medycznej, można do niej stosować art. 266 § 1 kodeksu karnego, który wartościuje prawnokarnie zachowania godzące w ochronę tajemnicy zawodowej i funkcyjnej.
Fałszerstwo kryminalizowane
Ponadto dane medyczne ze względu na swą treść mogą stanowić tzw. sensytywne dane osobowe, których nielegalne przetwarzanie, a w tym ujawnienie, jest penalizowane przez art. 107 ust. 2 ustawy o ochronie danych osobowych. Natomiast w sferze publicznej ochrona danych medycznych ma znaczenie z uwagi na ich doniosłość dla wszelkich postępowań, w których od ustalenia stanu zdrowia zależy rzetelne i prawidłowe rozstrzygnięcie sprawy.
Stwierdzenie określonego stanu zdrowia jest czasami niezbędne dla ustalenia praw i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta