Kryzys energetyczny bije w jakość powietrza
Problem w tym, by łagodząc skutki wysokich cen surowców energetycznych, nie pogorszyć stanu zdrowia społeczeństwa w wyniku spalania najtańszych paliw o niskiej wartości energetycznej i negatywnym wpływie na środowisko.
Europejska Agencja Środowiska (EEA) w raporcie „Europe’s air quality status 2022” stwierdza, że zanieczyszczenie powietrza to nadal największe środowiskowe zagrożenie dla zdrowia w Europie. Powoduje choroby układu krążenia i układu oddechowego, które prowadzą do utraty zdrowych lat życia, a w najpoważniejszych przypadkach do przedwczesnych zgonów. W wielu państwach standardy jakości powietrza UE są przekroczone, przy stężeniach znacznie powyżej zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Analizy EEA przypisały w 2019 r. 307 tys. przedwczesnych zgonów na Starym Kontynencie chronicznemu narażeniu na drobne cząstki stałe (zwłaszcza PM 2,5), 40,4 tys. zgonów – przewlekłej ekspozycji na dwutlenek azotu, a 16,8 tys. – ekspozycji na ozon.
Nowe standardy europejskie
Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, poza poprawą komfortu i długości życia, przyniosłoby korzyści związane ze zmniejszeniem absencji chorobowej, wydatków na służbę zdrowia, zwiększeniem czasu aktywności zawodowej itp. Miałoby też pozytywny wpływ na zachowanie zasobów przyrodniczych, co pośrednio wpływałoby korzystnie na warunki życia ludzi.
Biorąc to pod uwagę, Komisja Europejska w swoim komunikacie zaproponowała plan działania Unii na rzecz eliminacji zanieczyszczeń wody, powietrza i gleby. Przedstawiła szereg działań, włącznie z przeglądem dyrektywy 2008/50/WE w sprawie jakości powietrza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta