Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wycena instrumentów finansowych

04 stycznia 2023 | Rachunkowość | Michał Tomczyk

Metoda wyceny instrumentów finansowych zależy przede wszystkim od ich klasyfikacji zgodnie z wytycznymi Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej nr 9. Podejściem wyjściowym wskazanym w Standardzie, które można wybrać w każdym przypadku, jest wycena do wartości godziwej przez wynik finansowy.

Poza notowanymi instrumentami finansowymi, ustalenie wartości godziwej instrumentu finansowego wymaga najczęściej zastosowania modelu, do którego należy wprowadzić wiele zmiennych wymagających zastosowania szacunków i profesjonalnego osądu. Wycena w zamortyzowanym koszcie jest znacznie prostsza, nie wymaga skomplikowanych szacunków i można ją wykonać w arkuszu kalkulacyjnym. Można więc uznać, że możliwość wyceny w zamortyzowanym koszcie jest pewnym przywilejem, na który, jak to w rachunkowości bywa, należy zapracować spełniając wskazane w przepisach warunki.

Klasyfikacja

Instrument finansowy to taki kontrakt, który powoduje powstanie aktywa finansowego u jednej strony kontraktu oraz zobowiązania finansowego lub składnika kapitałów u drugiej strony. W ramach tego opracowania, skupimy się na klasyfikacji aktywów finansowych, ponieważ jest bardziej skomplikowana i powoduje zdecydowanie więcej trudności. Ponadto, to w ramach aktywów finansowych nastąpiła największa zmiana przy wprowadzaniu nowego Standardu kilka lat temu. Ponadto, w tym obszarze przepisy MSR w największym stopniu różnią się od wymogów przepisów polskich.

MSSF 9 wyróżnia trzy grupy aktywów finansowych, których nazwy, w przeciwieństwie do polskiego rozporządzenia o instrumentach finansowych, odnoszą się nie do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12462

Wydanie: 12462

Spis treści

Reklama

Zamów abonament