Nowość w przepisach: podatkowa grupa kapitałowa
Od 1 stycznia 2023 roku wprowadzone zostało nowe rozwiązanie umożliwiające podmiotom spełniającym określone ustawowo wymogi wspólne rozliczanie dla potrzeb podatku od towarów i usług.
Ze względu na pojawiające się niejasności wejście w życie przepisów było wcześniej dwukrotnie odraczane. Wychodząc naprzeciw pojawiającym się podczas konsultacji projektu postulatom Ministerstwo Finansów 11 października 2022 roku opublikowało objaśnienia dotyczące grup VAT.
Najważniejszą cechą grup VAT jest wyłączenie z opodatkowania VAT transakcji między członkami grupy. Grupa jest traktowana dla celów VAT jako jeden podatnik, przy równoczesnym zachowaniu przez członków odrębnej formy organizacyjno-prawnej.
W konsekwencji dostawy towarów i usługi świadczone przez podmiot będący członkiem grupy VAT w stosunku do beneficjentów zewnętrznych (nienależących do grupy) traktowane są jako dokonane przez całą grupę. Jednocześnie transakcje realizowane między członkami grupy VAT w ogóle nie podlegają opodatkowaniu VAT. Nie oznacza to jednak całkowitego wyeliminowania obowiązku ewidencjonowania transakcji wewnątrzgrupowych.
Co ważne, zmianom dotyczącym tworzenia grup VAT, towarzyszyła zmiana ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, dzięki której transakcje wewnątrz grupy VAT, pomimo braku opodatkowania VAT, nie podlegają również PCC. Wyjątkiem jest umowa sprzedaży (zamiany) nieruchomości lub jej części i umowa sprzedaży udziałów lub akcji w spółce handlowej, które również w przypadku ich zawierania między...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta