Fundacja rodzinna: rozwiązania korzystne i dla fundatorów, i dla beneficjentów
Podatek trzeba będzie zapłacić jedynie od dochodów osiągniętych z działalności innej, niż dopuszczona, nie ryzykując opodatkowania całości zysków. Stawka podatku jest jednak wysoka – wynosi 25 proc.
Po kilku latach prac nad projektem ustawy o fundacji rodzinnej, 15 grudnia 2022 roku, Sejm podjął uchwałę wprowadzającą do polskiego porządku prawnego tą zupełnie nową instytucję. Umożliwienie powołania do życia polskiej fundacji rodzinnej ma na celu wsparcie rodzinnych przedsiębiorstw i ich właścicieli w międzypokoleniowym zarządzaniu majątkiem, jego akumulacji oraz zabezpieczeniu przed sprzedażą na rzecz podmiotów zewnętrznych.
Zarządzanie i ochrona
Co do zasady, fundacja rodzinna stanowić ma podmiot, którego zadaniem będzie zarządzanie majątkiem rodzinnym i jednocześnie jego ochrona przed negatywnymi implikacjami procesów sukcesyjnych, wielością beneficjentów (również i tych małoletnich) czy też ich sytuacją osobistą. Fundacja może pozwolić zachować całość majątku rodzinnego i ochronić go na przyszłość, w sytuacji gdy np. nie wszyscy członkowie rodziny będą zainteresowani dalszym prowadzeniem działalności.
Nowo powstała instytucja ograniczy ponadto możliwość dywersyfikacji aktywów rodzinnych lub też dezinwestycji. Nadchodzące przepisy, nawet w wypadku sprzedaży majątku (np. udziałów w spółkach kapitałowych), przewidują że uzyskany kapitał będzie akumulowany w fundacji nie tylko celem rozdzielenia go pomiędzy beneficjentów, ale również i na nowe inwestycje. Takie założenie może pozwolić na tym większy udział...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta