Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarbówka interesuje się podatkiem piwnym

09 stycznia 2023 | Podatki i księgowość | Miłosz Awedyk Michał Olejniczak Ewa Matuszewska

Przedsiębiorca zapłaci 10 proc. od wartości świadczonych usług reklamowych. Od opłaty nie ucieknie nawet wtedy, gdy świadczy je bezpłatnie. Interpretacja urzędów skarbowych jest w tym wypadku wyjątkowo profiskalna.

W ostatnich miesiącach wielu przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych obserwuje zwiększone zainteresowanie organów skarbowych tą częścią ich działalności. Podmioty te proszone są o udzielenie szeregu informacji dotyczących umów, porozumień zawieranych z dystrybutorami alkoholi oraz złożenie deklaracji DRA-2. To zaś wiąże się z obowiązkiem zapłaty określonych kwot tytułem tzw. „podatku piwnego”.

Dla organów podatkowych na chwilę obecną bez znaczenia pozostają wyjaśnienia składane przez wzywane podmioty. Według urzędów skarbowych „podatek piwny” musi być płacony przez wszystkie podmioty, które sprzedają alkohol. I choć obecnie sygnały o takich krokach urzędów docierają raczej ze strony małych i średnich przedsiębiorców (np. indywidualne sklepy spożywcze czy monopolowe, puby), to bez wątpienia zagadnienie to dotyczy także większych, wyspecjalizowanych dystrybutorów napojów alkoholowych.

Czym jest?

Danina publiczna określana popularnie „podatkiem piwnym” została uregulowana w art. 132 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej „ustawa”). Przepis ten stanowi, że „podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych wnoszą opłatę w wysokości 10 proc. podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynikającej z tej usługi”. Danina ta jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12465

Wydanie: 12465

Spis treści
Zamów abonament