Stres towarzyszy nie tylko przedsiębiorcom
W ocenie skarbówki wydatki na psychoterapię nie zwiększą firmowych kosztów podatkowych.
Z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wynika, że koszty uzyskania przychodów stanowią wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wyłączonych z tego katalogu na mocy art. 23 ustawy o PIT. I to właśnie związek poniesionych wydatków z prowadzoną działalnością przysparza podatnikom najwięcej problemów interpretacyjnych, z którymi nierzadko zwracają się do organów podatkowych.
Jednym z ciekawszych zagadnień rozpatrywanych w ostatnim czasie przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, była kwestia dotycząca tego, czy wydatki przedsiębiorcy na psychoterapię własną mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Jak wynika z art. 23 ustawy o PIT, tego rodzaju wydatki nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów, zatem skierowane do organu pytanie zdaje się mieć słuszne podstawy.
Wątpliwości prawnika
Przedsiębiorca – prawnik, który zwrócił się z wnioskiem do dyrektora KIS, motywował powziętą wątpliwość charakterem prowadzonej działalności i wysokimi czynnikami stresogennymi wiążącymi się z wykonywanym zawodem oraz ciążącą na nim odpowiedzialnością. Jak wskazał we wniosku o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta