Problemy z wykazaniem możliwości połączenia działki z drogą
Zapewnienie możliwości korzystania z układu komunikacyjnego, znajdującego się w pobliżu inwestycji, jest warunkiem prawidłowego użytkowania wybudowanych obiektów. Wykazanie dostępu do drogi publicznej stanowi jednak często problem, który inwestorom trudno ominąć.
Po nowelizacji Prawa budowlanego, która miała miejsce w 2020 r., projekt budowlany powinien zawierać obligatoryjnie projekt zagospodarowania działki lub terenu sporządzony na aktualnej mapie do celów projektowych lub jej kopii, projekt architektoniczno-budowlany i projekt techniczny oraz opinie, uzgodnienia, pozwolenia i inne dokumenty, których obowiązek dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw, lub kopie tych opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów. Dodatkowo może się okazać, że do projektu budowlanego wymagane będzie dołączenie oświadczenia właściwego zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą. Obowiązek ten materializuje się jednak dopiero po spełnieniu dwóch dodatkowych przesłanek – działka ma być połączona z drogą krajową lub wojewódzką, a oświadczenie zarządcy drogi jest wymagane z uwagi na potrzeby tej konkretnej inwestycji.
Oświadczenie zarządcy drogi
Praktyka pokazuje, że organy administracji architektoniczno-budowlanej, badając kompletność projektu budowlanego, niejako automatycznie wzywają do przedłożenia oświadczenia zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą, zgodnie z przepisami o drogach publicznych. Wymaganie w tym zakresie często nie jest poprzedzone analizą konkretnego przypadku, a przede wszystkim oceną, czy zachodzi w ogóle potrzeba uzyskania i przedłożenia takiego oświadczenia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta