WZ: koniec patologii czy kolejne problemy?
Budzący wcześniej kontrowersje artykuł powrócił w najnowszym projekcie nowelizacji ustawy o planowaniu.
Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, który został skierowany do Sejmu 23 marca br., jest kolejną propozycją przepisów przygotowanych w ramach głośno zapowiadanej reformy planowania przestrzennego. Cała reforma ma na celu zwiększenie spójności systemu, uproszczenie procedur oraz poprawę ładu przestrzennego w kraju. Czy tak jest w istocie?
Kontrola nad ładem
Najistotniejszym założeniem projektu jest likwidacja studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Akty te poddawane są częstej krytyce ze względu na ich nadmiernie rozbudowany i niespójny charakter, co prowadzi do trudności w ich odbiorze i interpretacji dla przeciętnego odbiorcy.
W zamyśle projektodawcy studia zastąpione mają zostać planami ogólnymi, będącymi ramowymi schematami zagospodarowania przestrzeni na terenie gminy. Ma to być dokument relatywnie prosty, wyznaczający podstawowe ramy docelowego zagospodarowania przestrzeni. Zawierać ma wytyczne dla dalszych, już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta