Inwestowanie w przyszłość ludzkości
Ochrona środowiska staje się dla Polaków coraz ważniejsza, głównie ze względów ideologicznych, ale i ekonomicznych.
Zaangażowani dziś są niemal wszyscy: biznes, samorządy, lokalne społeczności. Przepisy unijne są coraz bardziej wymagające, zatem liczba inicjatyw na rzecz ochrony klimatu będzie stale rosnąć.
Inwestowanie w ekologię to inwestowanie w przyszłość planety i ludzkości. Może przynieść pozytywne zmiany na wielu poziomach – ekologicznym, społecznym i gospodarczym. Dzięki temu mamy szansę na zminimalizowanie negatywnych skutków działalności człowieka.
Bliżej ludzi
Zdaniem Urszuli Stefanowicz, koordynatorki projektów w Polskim Klubie Ekologicznym Okręgu Mazowieckiego, ekspertki Koalicji Klimatycznej, licznymi działaniami mogą się pochwalić m.in. samorządy. One najczęściej zazieleniają tereny, ocieplają szkoły i przedszkola, modernizują oczyszczalnie ścieków, realizują programy wymiany pieców, wymieniają tabor na zeroemisyjny. Część tych działań to efekt unijnych lub krajowych regulacji, do których muszą się po prostu dostosować. – Władze lokalne są zwykle bliżej zwykłych ludzi i wyraźniej niż rządzący krajem widzą ich potrzeby i oczekiwania, zatem na poziomie lokalnym widać generalnie większe postępy niż na poziomie krajowym. Jednak nie wszędzie urzędnicy mają wystarczającą wiedzę, chęci do działania i umiejętności pozyskiwania środków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta