Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mamy tylko jedną Ziemię

21 kwietnia 2023 | Dzień Ziemi | Agnieszka Usiarczy

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 28 lipca 2022 roku przyjęło rezolucję uznającą prawo do zdrowego środowiska za prawo człowieka. Ma to ogromne znaczenie dla nadawania rangi wyzwaniom środowiskowym w poszczególnych krajach. Każdy z nas powinien wziąć odpowiedzialność za stan środowiska.

Sytuacja ekologiczna na świecie jest fatalna. Jedynym globalnym problemem, który udało nam się rozwiązać w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat, była ochrona warstwy ozonowej. W pozostałych kwestiach sytuacja nie tylko się nie poprawiła, ale wręcz pogorszyła. Pomimo bogatej wiedzy naukowej ostrzegającej przed katastrofalnymi skutkami zmiany klimatu i podpisania kolejnych porozumień międzynarodowych emisja gazów cieplarnianych ciągle rośnie. Naukowcy przestrzegają, że przekraczamy kolejne punkty zwrotne stabilności systemu klimatycznego. W zastraszającym tempie tracimy różnorodność biologiczną, od 1970 roku wartość wskaźnika Living Planet Index zmniejszyła się o niemal 70 proc.! Nadal na masową skalę wycinane są tropikalne lasy deszczowe. Rośnie powierzchnia gleb tak zdegradowanych, że nie można na nich prowadzić produkcji rolniczej, powiększa się obszar pustyń, coraz większa liczba ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Niemal 90 proc. ludzi na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem, a z tego powodu umiera przedwcześnie od 3 do 5 milionów ludzi, z czego blisko 50 000 w Polsce. Jeśli nie uświadomimy sobie, że mamy tylko jedną ziemię, a nasz los jest ściśle związany ze stanem środowiska, jeśli nie zaczniemy działać, to tych procesów nie uda nam się powstrzymać – podkreśla dr hab. Zbigniew M. Karaczun, profesor SGGW, Katedra Ochrony Środowiska i Dendrologii, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12552

Wydanie: 12552

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament