Sprawdzenie kredytu walutowego prawem Moniki
Nie można przypisać bankom jednostronnej odpowiedzialności za ryzyko walutowe, które jest stopniowalne, względne oraz podzielne między stronami umowy.
Równanie sprawiedliwości dla frankowicza jest formułą sprawdzenia konkretnej umowy kredytu walutowego. Szczególna ochrona zwana abuzywnością (art. 3851-5 k.c.) została przyznana tylko konsumentom i pomija przedsiębiorców. Wypada więc przypomnieć dalsze różnice pomiędzy nieważnością (bezwzględną) czynności prawnej z art. 58 k.c. a abuzywnością postanowień umownych z art. 3851 k.c.:
∑ Art. 58 k.c. – nieważność ma charakter prawny ze skutkiem faktycznym – przyczyną jest wadliwość czynności prawnej naruszającej prawo, a skutkiem uznanie czynności za niebyłą (skutki faktyczne zostają anulowane).
∑ Art. 3851 k.c. – abuzywność ma charakter faktyczny ze skutkiem prawnym – powodem ochrony jest naruszenie interesów konsumenta, czyli stan faktyczny o charakterze ekonomicznym. Klauzule umowy, które do tego prowadzą, mogą zostać uznane za niewiążące (skutek prawny), pod warunkiem przywrócenia równowagi kontraktowej stron.
Abuzywność, mając swoją osobną naturę, cel i zasady, nie jest kolejnym przypadkiem nieważności czynności prawnej, ale specjalną i dodatkową ochroną przed szkodliwością umów zgodnych z prawem.
Dlatego implementacja dyrektywy 93/13 w kodeksie cywilnym (art. 3851-5) okazuje się wadliwa przez użycie sformułowania „niedozwolone postanowienia umowne”, których przepisy te nie zawierają, oprócz 23 przykładów w art. 3853 k.c....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta