Na ratunek kolejnemu Kamilowi
Uszczelnianie systemu zapobiegającego przemocy oznacza możliwość zabrania z domu dziecka, któremu nie grozi jeszcze bezpośrednie niebezpieczeństwo. Zdaniem ekspertów nowe przepisy pomogą chronić najmłodszych.
Choć wchodzącą w życie w czwartek nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw prezydent podpisał, zanim jeszcze kraj obiegła historia zakatowanego ośmiolatka z Częstochowy, w praktyce może się okazać, że jej przepisy pomogą zapobiec podobnym tragediom.
Zmieni się już sama jej nazwa – teraz będzie to ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej, chroniąca nie tylko jasno zdefiniowanych członków rodziny, ale też m.in. byłych partnerów.
Korekta procedury Niebieskiej Karty
Zmodyfikowana zastanie również procedura Niebieskiej Karty. Do tej pory mogli ją założyć przedstawiciele służb, na przykład policji lub opieki społecznej, którzy w toku przeprowadzonych kontroli zaczęli podejrzewać, że w rodzinie może dochodzić do przemocy. Teraz, choć wciąż będą oni rozpoczynać procedurę, o jej prowadzeniu zdecydują grupy diagnostyczno-pomocowe, złożone obligatoryjnie z pracownika socjalnego i dzielnicowego.
– Po decyzji o rozpoczęciu procedury będą mogły poprosić o dołączenie do nich na przykład...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta