Jakie kompetencje dla kolegium sądu?
Najczęstszym obszarem działania kolegiów są sprawy osobowe sędziów.
Kolegium sądu okręgowego lub apelacyjnego jest ważnym organem. Jego kompetencje budzą jednak wątpliwości i wydaje się, że w pewnym zakresie mogłyby być przekazane prezesom tych sądów.
Skład kolegium i kompetencje są stosunkowo często zmieniane. Miałem okazję być członkiem tego organu już w czterech różnych jego odmianach. Przy czym, w mojej ocenie, obecny model składu kolegiów działających w sądach apelacyjnych i okręgowych jest optymalny. Ustawodawca słusznie odszedł bowiem od modelu samorządowego (gdy członków kolegiów wybierały zebrania lub zgromadzenia sędziów) na rzecz modelu zarządczego, w którym kolegia obsadzają, z mocy ustawy, osoby zarządzające sądami, czyli prezesi poszczególnych sądów z terenu danej apelacji lub okręgu. To na pewno służy profesjonalizmowi i sprawności ich działania.
Warto przy tym nadmienić, że kolegia nie są organami samorządu sędziowskiego, lecz organami sądów (co wprost wynika z ustawy o ustroju sądów powszechnych), nie ma więc żadnego powodu, aby reprezentowały one ten samorząd podczas wykorzystywania swoich kompetencji.
Różnorodne uprawnienia
Kolegia stanowią przede wszystkim ciała opiniodawcze i doradcze prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych. Biorą też udział w opiniowaniu kandydatów na sędziów w poszczególnych sądach. Posiadają jeszcze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta