Nieświadomi skutków bankructwa
Mimo trudnej sytuacji gospodarczej duże firmy rzadko analizują ryzyko niewypłacalności i osobistej odpowiedzialności szefów za ich długi. Wiedza zarządzających biznesami na temat prawnej strony upadłości przedsiębiorstwa jest szczątkowa.
Wojna za wschodnią granicą i jej skutki w postaci m.in. inflacji sprawiły, że sytuacja gospodarcza w Polsce stała się niepewna. Może to oznaczać ryzyko niespłacania swoich zobowiązań, a w skrajnym wypadku – upadłość firmy.
Na o wskazują zresztą statystyki Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. W 2022 roku liczba niewypłacalnych spółek (tj. ogłaszających upadłość lub zmuszonych do przeprowadzenia formalnej restrukturyzacji) wzrosła do rekordowych 2739 przypadków, czyli o 21 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Firma ubezpieczeniowa Allianz Trade prognozuje, że w tym roku będzie jeszcze gorzej – liczba niewypłacalnych firm ma wzrosnąć o kolejne 30 proc., a więc do około 3,5 tys.
W takiej sytuacji dwie kancelarie prawne – Grant Thornton i Filipiak Babicz – zapytały członków zarządów dużych firm o to, jak podchodzą do ryzyka niewypłacalności i czy znają konsekwencje personalne dla kadry zarządzającej. Badanie przeprowadzono w kwietniu 2023 r. na próbie 100 członków zarządu średnich i dużych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta