W sądach ma być bezpieczniej
Incydenty narażające bezpieczeństwo osób w obiektach sądowych nie należą do rzadkości.
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Druk Sejmowy nr 3216) ma na celu także zwiększenie bezpieczeństwa i porządku publicznego w budynkach sądowych, przy zachowaniu zasad dopuszczających ograniczenie praw i wolności obywatelskich.
Podkreślenia wymaga, że w budynkach sądu, salach rozpraw ryzyko wystąpienia incydentów skutkujących narażeniem bezpieczeństwa osób, składu orzekającego, stron i uczestników postępowania jest znacząco wyższe. Nieunikniona jest zatem, podobnie jak w obiektach o podobnym ryzyku (lotniska, budynki administracji rządowej), kontrola zawartości bagażu czy też przeglądanie odzieży, mające ustrzec od takiego ryzyka.
O ile jednak na wymienionym jako przykład lotnisku osoby tam przebywające są „w drodze” i towarzyszącej podróży chwilowości tego pobytu, o tyle osoby, które przybyły do sądu, pozostają tam w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie i w niepewności. To wzmaga napięcie emocjonalne, a w konsekwencji – istotnie zwiększa ryzyko niepożądanych incydentów.
W obecnym stanie prawnym pracownicy ochrony wykonujący zadania w gmachu sądu są pozbawieni prawa do możliwości weryfikacji wnoszonych przedmiotów, w praktyce nie są więc w stanie realizować zadania związanego z zapobieganiem występowania określonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta