Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeciw rodzinnemu prawu dżungli

21 czerwca 2023 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty

Nowe przepisy o przemocy domowej poszerzają jej definicję i tworzą kolejne instrumenty do walki z nią.

Już 22 czerwca 2023 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jest to dobra okazja, aby poszukać odpowiedzi na pytania: czy w polskiej przestrzeni prawnej funkcjonuje sprawny system przeciwdziałania przemocy w rodzinie, domowej czy partnerskiej? Czy wprowadzane zmiany skuteczniej ochronią osoby nią dotknięte?

Przemiany z oporami

Miarą sprawności systemu przeciwdziałania przemocy domowej może być tylko poczucie bezpieczeństwa. O zjawisku mówiło się od wielu lat, jednak nie szła za tym jakakolwiek aktywność ustawodawcy.

W grudniu 1995 r. podczas II Ogólnopolskiej Konferencji „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie” przyjęto Polską deklarację w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w której podkreślono, że to negatywne zjawisko jest szczególnie drastyczne w naszym kraju. Twórcy dokumentu wezwali parlament, administrację rządową i samorządową, sądownictwo i prokuraturę, środki masowego przekazu oraz wszystkich obywateli RP do przeciwdziałania tego rodzaju przemocy. W przyjętej dwa lata później Konstytucji RP ustrojodawca mocą art. 18 zadeklarował, że rodzina znajduje się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej. A 10 lipca 2000 r. Trybunał Konstytucyjny zaakcentował, że ochrona rodziny należy do zasad polityki państwa.

Pomimo to dopiero po upływie dekady od wspomnianej deklaracji ustawodawca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12601

Wydanie: 12601

Spis treści

Reklama

Zamów abonament