Bez przedsiębiorczości nie będzie bogatych Polaków
Obecnie promowany jest korporacjonizm państwowy. To błąd. Firmy państwowe czy kontrolowane przez państwo nie są lepsze od firm prywatnych – mówi Zbigniew Jagiełło, menedżer, strateg, innowator, były prezes PKO Banku Polskiego.
Co dzisiaj robi prezes, który przez ponad dekadę zarządzał największym bankiem w kraju?
Jestem wolnym człowiekiem (śmiech). Tak duże organizmy i korporacje jak PKO BP ograniczają w jakimś sensie indywidualną wolność, nakazują, co wypada, a czego nie wypada zrobić.
Realizuję się w wielu projektach, od pro publico bono po komercyjne. W jakimś sensie wróciłem do mojej natury. Czasami dostaję pytania, jak mnie przedstawić na konferencji. Odpowiadam: menedżer, strateg i innowator.
Dlaczego zrezygnował pan z fotela szefa PKO BP w 2021 r.?
Profesor Marek Belka użył kiedyś sformułowania, że nie chce się kopać z koniem. W pewnym momencie uznałem, że nie jestem w stanie dostarczyć wartości ludziom, których zaangażowałem i zachęcałem do pracy w PKO BP. Zawsze starałem się, żeby elementy związane z zewnętrznym światem poza bankiem, zwłaszcza politycznym, nie docierały do nich.
Co czeka polską gospodarkę? Ostro hamujemy, mamy wysoką inflację. Będzie ostre odbicie czy raczej jak litera L z długą podstawą?
Takie pytania zadawaliśmy sobie w 2008 r. czy w 2021. Patrzę raczej w długim horyzoncie. Jeżeli nie popełnimy strategicznych błędów jako kraj, to mamy przed sobą kilkanaście lat dobrego rozwoju.
Żadnych zagrożeń?
Wszystko oczywiście...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta