Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć straty powstałe w wyniku kradzieży w przypadku niewykrycia sprawcy

21 czerwca 2023 | Rachunkowość | Krzysztof Śliwiński Marcin Palusiński

Skutkiem kradzieży z magazynu jest strata ekonomiczna dla przedsiębiorcy. Paradoksalnie, ofiara kradzieży może również ponosić negatywne skutki podatkowe. Przy zachowaniu należytej staranności można ich uniknąć.

Jeżeli kradzież nie zostanie natychmiast wykryta, istnienie niedoborów zostanie wykryte zapewne dopiero wraz z dokonaną inwentaryzacją i w ramach spisu z natury.

Możliwe są także sytuacje w których ujawnienie istnienia niedoborów w magazynie nastąpi bezpośrednio po kradzieży, jednakże mimo wykrycia samej kradzieży i mimo zaangażowania organów ścigania, sprawca pozostaje nieuchwytny.

W każdej z przedstawionych sytuacji aktualnym pozostaje pytanie o sposób rozliczenia wartości niedoborów.

Warunki rozliczenia strat

Ustawy podatkowe nie odnoszą się wprost do niedoborów i możliwości zaliczenia ich wartości do kosztów podatkowych (ustawa o CIT/ustawa o PIT) oraz obowiązku dokonywania korekt VAT naliczonego (ustawa o VAT).

Koniecznym jest oparcie się na zasadach ogólnych oraz treści interpretacji podatkowych i wyroków sądowych. Organy podatkowe uznają, że niedobory w środkach obrotowych podatnika nie wykluczają z góry prawa do zaliczenia wartości tych strat do kosztów podatkowych.

Zgodnie z podstawowymi regułami, aby straty mogły zostać zaliczone w ciężar kosztów podatkowych, muszą być poniesione w związku z normalną działalnością podatnika.

Ponadto wymaga się, aby straty powstały bez zawinienia ze strony podatnika. Ocena winy jest ściśle związana z kwestią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12601

Wydanie: 12601

Spis treści

Reklama

Zamów abonament