Na straży europejskich sankcji
Polska stanowi pierwszą linię obrony, jeśli chodzi o unijne restrykcje w odniesieniu do Rosji.
Gdy 24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, Unia Europejska zdecydowanie odpowiedziała na to brutalne naruszenie prawa międzynarodowego. Do dziś przyjęto dziesięć kompleksowych pakietów sankcji, trwają prace nad kolejnym. Sankcje mogą być bardzo skuteczne, o ile są w pełni wdrażane i egzekwowane.
Nakładane przez UE restrykcje mają daleko idący charakter. Państwa członkowskie przyjmowały je w bezprecedensowym tempie i jednomyślnie. Zaangażowanie Polski na rzecz wspierania Ukrainy jest wzorcowe, co widać w wielkiej solidarności, jaką Polacy okazują swym ukraińskim sąsiadom. W wyniku okrutnego najazdu Putina miliony Ukraińców musiały wyjechać z kraju. Polacy otworzyli swe serca i domy dla ponad miliona z nich.
Ryzyko stało się źródłem naszej siły
Starając się powstrzymać Rosję, UE zamroziła aktywa o wartości 24,3 mld euro należące do 1471 osób i 208 podmiotów. UE i jej partnerzy zablokowali ponadto około 300 mld euro należących do rosyjskiego banku centralnego.
Oprócz utrzymywania wieloletniego embarga na broń UE stopniowo ogranicza także eksport towarów o krytycznym znaczeniu wykorzystywanych na polu bitwy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta