Upał może się przyczynić do wypadku przy pracy
Jeśli w czasie wysokich temperatur pracownik wykonuje zadania, które nadmiernie obciążają jego organizm, zawał serca czy wylew mogą zostać uznane za wypadek przy pracy.
Wystąpienie schorzenia samoistnego u pracownika, np. zawału serca, nie stanowi podstawy stwierdzenia wypadku przy pracy. Jeśli jednak to schorzenie zostało wywołane przez przyczynę zewnętrzną lub bez tej zewnętrznej przyczyny by nie wystąpiło, można mówić o wypadku przy pracy.
Brak ograniczenia
Obecnie nie ma przepisów, które by regulowały maksymalną temperaturę w miejscu pracy, choć związkowcy apelują o jej uregulowanie. Na dzień dzisiejszy pracodawca w czasie zwiększonych temperatur otoczenia – gdy na skali jest więcej niż 25 stopni C – ma szczególne obowiązki wobec osób pracujących na zewnątrz w kwestii dbania o komfort ich pracy. Wykonują oni bowiem pracę w warunkach szczególnie uciążliwych.
Woda bez ograniczeń
Przede wszystkim pracodawca musi nieodpłatnie zapewnić zatrudnionym wodę i inne zimne napoje przez cały dzień roboczy w nieograniczonej ilości. Przepisy nie wskazują, jakie to mają być płyny ani jaka ma być ich temperatura. Można przyjąć, że wystarczy lekko schłodzona woda, najlepiej mineralna, by dodatkowo uzupełniała mikroelementy wypłukiwane z organizmu w czasie wysiłku fizycznego.
Ale zapewnienie wody to często za mało. Fakt, że przepisy nie regulują maksymalnej temperatury w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta