Gdy zdarzy się atak ransomware
Przygotujmy własną, szczegółową dokumentację naruszenia i opiszmy w niej to, co się stało.
W mediach branżowych coraz częściej możemy przeczytać o przypadkach tzw. ataków ransomware. Ofiarami padają osoby prywatne i podmioty z branży usługowej, zajmujące się ochroną zdrowia, z sektora transportowego i w zasadzie każdego innego. Specjaliści z zakresy cybersec i bezpieczeństwa informacji podpowiedzą, jak starać się uniknąć ataku – ale co zrobić, gdy on już się przydarzy?
Zacznijmy od tego, czym jest ransomware: jest to rodzaj złośliwego oprogramowania, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych, często wykorzystując do tego techniki szyfrujące, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego, czyli za udostępnienie danych. Najbardziej widocznym dla użytkownika systemu efektem działania ransomware jest zablokowanie mu dostępu do danych przechowywanych w tym systemie; u jednego z klientów dotkniętych tego rodzaju atakiem wyglądało to dosłownie tak, że gdy rankiem pracownicy stawili się do pracy, na wszystkich stacjach roboczych zobaczyli ten sam komunikat wyświetlony przez ransomware.
Z perspektywy prawa ochrony danych osobowych skuteczny atak typu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta